Šité střihy na Barbie i Kena
Home

Střihy jsem si navrhla sama ještě v době, kdy se vůbec nedaly nikde koupit (možná někde v zahraničí), ale já jsem už chtěla šít, nechtěla jsem čekat, až si je budu moci koupit v nějakém časopisu. Navíc docela nerada šiju podle přesně daných návodů, když už, tak je stejně nedodržím a hromadu věcí si přizpůsobím podle svého vkusu. Na výrobě všech těhle věcí ať už oblečků nebo dekorací mě baví právě ta tvořivost a fantazie, kterou u toho můžu uplatnit. Takže jsem se do toho pustila sama a navrhla jsem si svoje střihy. Jsou určitě podobné těm oficiálním, ono se moc nového vymyslet nedá, ale nejsou tak dokonalé, jako ty z časopisu, ani tak důkladně popsané, protože jsem je dělala pro sebe a já už vím, jak to ušít. Teď je jen otázka, jestli to je dostatečně průkazné i pro vás a vyznáte se v tom. Není to nic složitého, tak doufám, že snad ano. Kdyby náhodou ne, tak se mě nestyďte zeptat na: ericah@seznam.cz, já vám ráda odpovím.
Střihy na Barbie a Kena jsou nakreslené na stránce formátu A4, VŽDY SI STŘIH ULOŽTE DO SVÉHO POČÍTAČE a pak vytiskněte na tiskárně na A4. Pro jistotu uvádím i rozměry, které jsou v cm. Rozměry jsou orientační, to znamená, že hodně záleží na druhu látky, její tloušťce, struktuře nebo pružnosti, určitě se vám povede ušít stejný model z úplně jiných rozměrů. Tyto platí na středně silnou látku, pevnou a nepružnou. Střihy jsou nakreslené včetně přídavků na švy, ty by neměly být širší než 1cm, opět záleží na druhu látky. Pokud zapínám oblečky na zadní straně (šaty, sukně, halenky, kalhoty), tak přišívám strojem malý čtvereček suchého zipu, většinou v barvě látky. Když potřebuji udělat zapínání jinde než na zadní straně nebo na pleteninu, našívám patentky a to i v případě, že potřebuji dírku na knoflík, jednoduše přišiju patent a na vrchní stranu knoflík, takže to vypadá opravdově. Vyšívat malé perličky na živůtek, to ano, ale piplat se s malou dírkou na malý knoflíček, to už se mi nechce, i když asi 2 dírky byste v oblečcích přece jen našli. Často nahradí knoflík větší korálek a ten by v dírce stejně nedržel.základní střih na šatyStřihy 1
2 živůtky
Střihy 2 živůtků. První do špičky jsou vlastně už skoro hotové šaty, jen přidat libovolně široký a pruh látky, nařasit, aby udělal kanýrek anebo hned několik kanýrků. Pro lepší představu se můžete podívat do galerií. Druhý je můj nejpoužívanější, většinou k dlouhým šatům, ale i ke krátkým. K tomu se přišije libovolně široký a dlouhý obdélník a šaty jsou na světě. Nebo kolová sukně v různých délkách. To je vše, nechávám je bez ramínek, popřípadě ze stužek udělám ramínka nebo trochu složitěji přidám na ramínka rukávy. Výrobu rukávů ale popíšu jinde.
Střihy 2
živůtek a
úzká sukně
Další živůtek a tentokrát ve třech délkách, do pasu, mírně pod pás a nad kolena asi jako minisukně nebo trochu delší. Podle délky si musíte přizpůsobit i záševky na prsa, ty jsou hodně důležité, protože vytvarují oblečení. Opět stačí přišít kanýrek z látky nebo krajky anebo různě široký a dlouhý obdélník jako sukni nebo kolovou sukni.
Druhý střih je úzká sukně, délka se nastřihne podle potřeby. Dá se použít jako samotná sukně nebo se k ní dají přišít další nabrané díly, kanýrky nebo krajky.
Střihy 3
halenka se
vsazenými
rukávyStřihy 4
halenka
s krátkými
rukávy
Střih na halenku se vsazenými nabíranými rukávy. Asi nejsložitější střih, dá se použít v delší variantě na halenku, v kratší jako živůtek, ke kterému ještě přišijeme sukni, opět můžete volit úzkou, nabranou nebo kolovou. Vsadit rukávy do tak mrňavého oblečku se zdá složité, ale není, chce to jen vědět jak na to. Nejdříve se sešijou ramenní švy, pak se vsadí (přišijí) oba dva rukávy a nakonec se sešije boční šev, který pokračuje švem na rukávu. Všechny ozdoby na rukáv (krajky, lemování, gumičky), se přišívají na samotný, ještě nenašitý rukáv, když je komplet, pak teprve všíváme do ramenních průramků a sešijeme boky. Anebo to můžeme samozřejmě i obrátit, vsadíme rukávy, pak ozdobíme na spodním okraji krajkou a teprve pak sešijeme dohromady.
Halenka s krátkými rukávy je mnohem jednodušší, rukávy se nevsazují, jsou už nastřižené a obvykle jsou krátké. Dlouhé se dají udělat taky, ale nevypadá to tak dobře jako halenky se vsazenými rukávy. Naznačila jsem 2 druhy výstřihů, kulatý a špičatý, kdo chce může udělat i hranatý. Nejdříve sešijeme ramenní šev, potom našíváme zdobení (krajky, vlnky, stuhy, kanýrky) a pak teprve sešijeme boční šev. Nakonec na zadní stranu našijeme suchý zip na zapnutí.
Střihy 5
kalhoty
Barbie
Střihy 6
kalhoty
Ken a
Barbie
Kalhoty Barbie. První střih je odněkud, nevím odkud, asi z nějakého časopisu, vcelku se osvědčil, jsou to užší kalhoty ze 2 dílů, nic složitého. Střihneme 2x, sešijeme v sedu, buď celé a pak je to v pase na gumičku nebo jen částečně a použijeme suchý zip nebo pantent na zapnutí. Druhý střih je ze 4 dílů a je potřeba na přední i zadní straně udělat záševky nebo na přední 2 sklady a na zadní 2 záševky. Dá se přišít i samostatný pásek, pak by neměly být tak vysoké v pase nebo jak to dělám já, když mám požadovanou šířku tak je jednoduše zahnu asi 1 - 1,5 cm směrem dovnitř a proštepuju. Nebo se opět dají dát do gumičky, buď klasický tunýlek nebo kulatou gumičku natáhnout tak, aby přesahovala asi 1 cm přes konec látky a entlovacím stehem na stroji zachytit gumičku uprostřed tohoto stehu tak, aby se s ní dalo pohybovat, nesmí se prošít, jinak s ní nehnete. Zkusila jsem to nakreslit, snad vám to z toho bude jasné, podívejte se. Dají se nastřihnout i užší díly, pak se vynechají 2 záševky, ale musíte to vyzkoušet, já to odhadnu vždy až podle látky. Kalhoty pro Kena se šijí velice podobně, 2 nebo 4 záševky, pokud nechcete dlouhé, ale krátké, tak je nastřihnete kratší. Poslední střih jsou kalhoty do zvonu pro Barbie, najdete je na stránce o kalhotách pro Barbínku. Postup opět stejný.
Střihy 7
sukně
Sukně. Jak už jsem psala výše, na sukni jako takovou střih nemám, jsou to většinou libovolně široké a dlouhé pruhy látek, v pase nabrané, ne přehnaně široké nebo nabrané, aby se daly všít do živůtku, který bude mít po vypracování záševků na prsa asi 12-14 cm, což není moc. Samotnou krátkou sukni můžeme všít do pásku, který je asi 12-14 cm dlouhý a asi 4 cm široký. Dalším typem je kolová sukně, úplně jednoduchý kruh o průměru od 12 - 40 cm, uprostřed dírka asi 3 cm v průměru a na zadní straně sukně zhruba 8 cm nastřižení, aby se dala obléct. Taky se může prostřihnout až dolů, ale není to nutné. POZOR - nákres nebyl udělaný na zvětšení a vytisknutí jako ostatní, jen pro představu, jak na to.
Střihy 8
rukávy
ostatní


Střihy 9
rukávy
nenabírané
Rukávy ostatní. Nabírané rukávy jsem si můžete prohlídnout u halenek nebo živůtků se vsazovanými rukávy. Tam vcelku nezáleží na tom, jak bude rukáv široký, čím ho střihnete širší, tím bude nabranější a pokud to látka dovolí, je to třeba krajka nebo tyl, tak může být opravdu hodně široký. Pak udělá hezký efekt balónkového rukávu.
Když pominu rukávy nenabírané, o kterých mluvím níže, tak dobře poslouží místo rukávu ramínka. Ty dělám obvykle ze stuh, krajek, prýmků, vlnovek a jiných ozdobných věciček, jsou na mých šatičkách poměrně často, protože je to nejjednodušší. A tady je vcelku jedno, jestli uděláte 1 nebo 2, anebo třeba 4 různě překřížené, tady se můžete opravdu vyblbnout, návod na to nepřináším, jen jsem to zhruba nakreslila do střihů. Vždy to zkouším u konkrétních šatů a když se mi to líbí, tak to přišiju. Dojem malého rukávku s kanýrkem dobře udělá stuha na kterou přišiju nabranou krajku nebo nařasený proužek látky v barvě šatů. A dokonce se tak dá udělat i dlouhý rukáv, na stuhu se přišije delší obdélník, vsadí se do šatů jako ramínko a pak teprve sešije kam až to jde a zbytek se zapošije do živůtku, aby nevznikla díra v podpaží.
Další typ rukávů je, no ani nevím, jak se to jmenuje. Zkrátka takový ten proužek látky nebo stuhy, který se přichytí uprostřed živůtku a pak jde směrem přes ramena dozadu, jako když vám spadnou ramínka z ramen. Šiju ho poměrně často, dá se nastřihnout užší nebo širší, ovázat stuhou nebo šňůrkou, cokoliv, co si vymyslíte a vždycky bude vypadat velice dobře. Mrkněte do plesovek, je to tam opravdu často a obrázek bude asi výstižnější. Jestli nějaká švadlenka ví, jak se správně tento rukáv jmenuje, napište mi a já to opravím, aby to bylo správně.
Poslední rukáv je nenabíraný, sedí přesně do průramku, většinou potřebuji takový typ v dlouhém provedení, ale dá se použít i jako krátký. Postup při šití je stejný jako u nabíraného, jen vám nezbyde žádná látka na nařasení.
Střihy 10a
kabátek
Barbie
Kabátek Barbie. Kdysi jsem tenhle kabátek vymyslela taky jako náhradu za sako, aby to byl takový kabátek na halenku a nebyl moc složitý. Bohužel nemám ukázku, dost dlouho jsem ho nešila a ty co jsem ušila jsou rozdané. Polepším se a nějaké nové ušiju. K popisu - nejdřív podložíme zadní výstřih, aby se nepáral a nastřihneme i podložení na přední díly asi 1,5 cm široké, našijeme, obrátíme a můžeme nebo nemusíme proštepovat. Teprve pak sešijeme ramenní švy, uděláme délku rukávů, můžou být dlouhé nebo krátké, zahneme délku zadního dílu a je v podstatě hotovo. Dírka a knoflík, suchý zip, patent nebo bez zapínání. Pokud ho chceme udělat přiléhavější, stejně jako u Kenova saka uděláme sámeček a tím se vypasuje v pase. Toť vše.
Nakonec mi to ale stejně nedalo a dala jsem dohromady i sako s klopami, ale je to hrozná piplačka, takže jsem ho ušila jen několikrát a stačilo mi. Můžete se na něj podívat v krátkých šatech. Zatím nemám překreslený střih, ale určitě bude.
Střihy 11a
sako Ken
zadní dílStřihy 11b
sako Ken
přední díl
Sako Ken. Je to úplně jednoduché sako na Kena, bez klop a jiných ozdůbek. Jednou jsem si ho vymyslela, abych se vyhla složitému šití a už jsem u toho zůstala, sice jsem si navrhla i sako s klopami, ale nemám ho k vyfocení, asi jsem ho darovala, a od té doby mě vůbec neláká šít, vystačím si s tímhle náhradním modelem,
Postup šití je stejný jako u halenky, úplně nejdřív přišijeme k zadnímu dílu ke krku podsazení, aby se nám netřepil, pak založíme na předním dílu část u zapínání a prošijeme zároveň se zdobením, v tomto případě dávám na přední díl jednoduchou krajku nebo stužku, ale není to nutné, pak sešijeme ramenní švy, založíme délku rukávů a nakonec boční švy. Na zadní straně udělám malý sklad, ozdobím ho opět krajkou nebo stuhou, tím, že se ZD nabere, tak se sako vypasuje a lépe sedí. Nakonec přišiju buď knoflíček nebo suchý zip anebo patent, co se zrovna hodí nejvíc.
Pokud šijete z pevné látky, tak radím, nedělat moc úzké rukávy, úzké sice vypadají líp, ale strašně špatně se pak Ken obléká, dokonce hrozí, že sako roztrhnete.
Střihy 12
košile Ken
Košile Ken. Střih není složitý jako správná košile bývá (s légou, knoflíčky a límečkem), je to zase můj náhradní střih, zjednodušený, ale mě už hromadu let slouží dobře. Košili pro Kena šiju poměrně často, co taky jiného na chlapa, ale určitě by se podle tohoto střihu dalo ušít i triko, kdyby bylo z vhodného materiálu. Opět se první sešijí ramenní švy, potom se všijí rukávy a šikmý proužek na začištění výstřihu. Šířka záleží na tom, jestli chcete výstřih jenom začistit, aby se netřepil nebo udělat i stojáček. Varianty se dají vymyslet, ale přiznám se, že na Kena mě to moc nebaví, třeba budete úspěšnější.
Střihy 13a
dlouhá sukně
přední a
zadní díl


Střihy 13b
dlouhá sukně
zadní díl
prodloužený


Střihy 13c
dlouhá sukně
přední díl

Dlouhá rozšířená sukně - typ princes - pro Barbie. Střih, který často uvidíte na webu v různých variantách a je opravdu moc elegantní. Já jsem ho vlastně doteď nešila, až když jsem ho často viděla v galeriích a moc se mi líbil, tak jsem dostala chuť ho vyzkoušet. Poměřila jsem Barbie typ č. 2, a střih jsem nakreslila. Velikost se dá použít i na č. 1, jen v pase se víc ustřihne. POZOR!!!! Všechny tyto sukně jsou BEZ PŘÍDAVKU NA ŠVY, je to čistá přesná míra, která by po ušití měla vzniknout, tak na to nezapomeňte, je to jediná výjimka ve střizích. 13a je varianta ze 4 dílů, 2x přední a 2x zadní díl. 13b je další varianta zadního dílu, který je prodloužený, přední díl se použije buď 2x 13a nebo 1x 13c. 13c je poslední varianta a tentokrát předního dílu, který je jen jeden a dá se kombinovat s 13a a 13b. Na výsledek šití z těchto střihů se můžete podívat v plesovkách - červeno černý a stříbrno černý model.

Prozatím je to všechno, nejsložitější asi bude sako s klopami, ale i když ho neušijete, zaručuji vám, že s tímhle jednodušším základem ušijete hromadu pěkných oblečků. Nakonec i já šiju většinu podle těhle střihů, zajímavými je udělá až nějaký detail. A to už je na vás a na vaší fantazii, to se špatně radí.
Na Kena jsem taky vymyslela pár střihů, už je tady máte k dispozici, ale nikdy jich nebude tolik jako na Barbie, jak jsem tady na tom místě psala: šití na něj mně tolik neláká, je víc hranatý než Barbie a co si budeme povídat, móda je pro ženský a po třech kalhotách a košilích zjistíte, že vlastně nevíte, co mu ušít. Sečteno a podtrženo, Ken má míň šatů a šiju na něj opravdu jen občas, když mě to popadne. Mimochodem taky proto, že jsem mu pořídila sadu nových bot, tak je přece musím předvést a nebudu fotit Kena nahatého.


Home