Historická cikánka

Historická cikánka je další model do Téma měsíce, navrhla jsem ho já, protože jsem už dlouho toužila takový model ušít. Pojala jsem ho poměrně podrobně, tudíž je zde ke shlédnutí i hodně fotek s detaily. Asi by se mnou někdo mohl polemizovat, že moje cikánka je dobře oblečená, ozdobená, ano, vím, že ty chudé, které kočovaly, asi takhle nevypadaly, ale dejme tomu, že já mám nějakou z bohatější rodiny nebo spíše filmovou. Na náušnice, náhrdelníky a penízky si ale potrpěly všechny, to je jisté.

Bílá nařasená halenka je z obyčejné záclony, byla hustě tkaná, trochu průhledná, hodila se na halenku velice dobře. Sukně jsou dvě, spodní modrá a horní vzorovaná s kanýrem. Živůtek jsem zhotovila z tmavě fialové sametové stuhy, která byla poměrně široká, takže se z ní dal střihnout i živůtek, na šněrování jsem použila ozdobný prýmek s očky, nechala jsem jen ta očka, která jsem potřebovala, zbytek jsem skryla a zašila. Obyčejnou tenkou stužku jsem protáhla očky a zašněrovala, na hlavu jsem uvázala šátek. Je zde k vidění ještě jeden šátek, ten je zdobnější, má jak třásně, tak i našité penízky na ozdobu. Okolo pasu má zavázaný kožený měšec, nevím, jestli v něm cikánky nosily zrovna peníze možná, že sloužil jako amulet, tzv. škapulíř, do kterého se dávaly ochranné rostlinky. Další amulet s pírky je na ochranu proti všemu zlému.

Šperky - náušnice jsou jednoduché zlaté kroužky, ty samé kroužky a penízky jsou na náramcích. Největší práci mi dal náhrdelník, zkoušela jsem řetízek, ale nějak se mi k ní nehodil, moc svítil a poutal pozornost, nakonec jsem se inspirovala současnými šperky, které jsem viděla v obchodech, to jest různé korálky navlečené na několika lurexových nitích. Zkusila jsem to a na výsledek se můžete podívat, byla to piplačka, ale moc mě to bavilo. :-)) A nakonec boty a tamburínka. Boty se šily špatně, je to opravdu kůže, takže se špatně zapichovala jehla, klouzala, kůže se různě natahovala, bez kleští jsem se neobešla, ale zvládla jsem je, asi to nebude přesné, ale nějak se mi na ni nechtělo dát moderní boty a bosou jsem si sice mohla nechat, ale nějak mi to k ní nepřišlo vhodné. Tamburínku jsem udělala z hliníkového obalu na čajovou svíčku, nahoře jsem jí namalovala barvami Window color, protože je to zároveň i bubínek, po straně jsem jehlou vyřízla otvory na penízky (hliník je velice tenký, stačí i jehla, krásně se stříhá), nastrkala dovnitř penízky a bylo hotovo.