Decoupage a krakelování - jak na to?



Decoupage a krakelování jsou vlastně techniky zdobení předmětů. Zaujala mně již před několika lety a ozdobila jsem touto technikou několik květináčků, které posloužily jako stojánek na přírodní svícen. Bylo jich docela dost, okolo 20 a všechny jsem rozdala a nenafotila, ale 2 nové si můžete prohlédnout v galerii. Pak jsem dlouho neměla potřebu touto technikou cokoli zdobit, až před Vánoci 2004 mně to zase chytlo. To jsem ani nemohla chodit okolo papírnictví, protože jsem neustále kupovala ubrousky, ze kterých by se dalo něco vystřihnout nebo na nich byl nějaký zajímavý motiv. Taky jsem pokupovala haldy rámečků a jiných polotovarů, na které se to dá nalepit. A pak jsem v tomhle předvánočním čase stříhala, lepila, malovala a lakovala, abych vyrobila originální dárečky pro své přátele. A tentokrát už jsem je vyfotila, než jsem je rozdala.


Krátká instruktáž jak na to:

Decoupage je tzv. ubrousková technika a krakelování je technika nanášení barev a speciálního laku na předměty, které udělají efekt popraskaného a starého dřeva. Na decoupage se používá obyčejný ubrousek, ze kterého oddělíte co nejvíce vrstev (nejčastěji 2), aby vám zůstala jen ta poslední s obrázkem. Lepidlo se nanáší na předmět, ubrousek se pomalu přitiskne (po částech, ne najednou, aby se nepotrhal) a vyhladí. Pokud lepíte ubrousek na dřevo, můžete zvolit i tuto metodu: natřete lepidlem podložku, nechte zaschnout a poté na něj přiložte ubrousek, na něj položte pečící papír a přežehlete žehličkou na bavlnu (bez napařování). Vyzkoušeno, funguje to a povrch nalepeného ubrousku je naprosto rovný a hladký. Specielní lepidlo na decoupage obsahuje i lak, takže se jím dá následně ubrousek přetřít i z vrchní strany a nepotřebujete další lak. Správné lepidlo je sice bílé, ale po zaschnutí zprůhlední (podobné vlastnosti má Herkules, ale raději si kupte lepidlo na decoupage, Herkules někdy zežloutne).
Krakelování je možné aplikovat např. na rámy obrázků a dál s tím nic nedělat, ale i jako podklad pro decoupage, na který se nalepí ubrousek. Dá se použít v jakékoli kombinaci barev, podle vaší fantazie nebo potřeby. Já osobně používám úplně obyčejný bílý Balakryl lesk nebo mat, který tónuji jinými akrylátovými barvami, které kupuji v malých skleničkách v hobby obchůdcích, v papírnictví nebo barvách-lacích. Nemusím jich mít moc, protože není velká spotřeba, stačí mít černou, hnědou, modrou a zelenou, popř. žlutou a červenou. Výhoda akrylátových barev a Balakrylu je, že jsou ředitelné vodou, ale když zaschnou tak se barva nestírá.
A teď postup: na čistý podklad nanesete základní barvu a necháte dobře zaschnout. Potom štětcem nalakujete krakelovací lak (hobby obchůdky nebo papírnictví), vždy pouze jedním směrem, ne cik cak. Opět necháte dobře zaschnout a nakonec přemalujete vrchní barvou. Tam pozor, opět pouze jedním tahem a to buď ve stejném směru jako je krakelovací lak nebo křížem přes něj. Směr udržujte na celém obrázku a jakmile nanesete barvu, už se nevracejte, barva začne skoro okamžitě dělat trhlinky. Pokud je přetřete, tak znovu nepopraskají. Ono to není přesné slovo, barva přímo nepraská, jen se na vrstvě krakelovacího laku rozbíhá do stran a tím utvoří podobný efekt jako popraskané dřevo. Pokud budete chtít na nakrakelovaný povrch nalepit ubrousek, vybírejte světlý, aby prasklinky skrz něj prosvítaly, pokud použijete tmavý, tak prasklinky překryjete a popraskaný efekt nebude vidět. Tak to jen, aby jste se nedivili jako já, když jsem udělala svůj první krakelovaný květináček a překryla ho obrázkem, samozřejmě, že efekt byl pryč a já jsem volala kamarádce, že to asi neumím, ať mi to znovu vysvětlí.:-D

Poslední dobou velice ráda zdobím okraje rámečků a domalovávám motivy ubrousků. Používají se na to reliéfní/strukturní pasty v různém provedení, mají různě hrubou strukturu nebo existují i pískové pasty, které obsahují jemnější nebo hrubší písek. Toto všechno mám načtené, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych si některou z past koupila, protože mám náhradní řešení, asi to není nejsprávnější, ale funguje to. Pískový okraj získáte tedy použitím jemného písku, který zakoupíte například v akvaristice, rámeček namažete vrstvou Herkulesu (tady se klidně může použít), ponoříte ho do písku, vytáhnete a necháte zaschnout. První vrstva většinou nestačí, nezakryje celý rámeček, místy prosvítá podklad, takže postup opakujeme, po zaschnutí první vrstvu opět zatřeme lepidlem a opět obtiskneme do písku. Když máme celý rámeček zakrytý a jsme spokojeni s výsledkem, tak poslední vrstvu přetřeme lepidlem, necháme zaschnout a rámeček je připravený k dalšímu zdobení. Můžete domalovat okraje, dolepit část ubrousku nebo ho nechat jen tak, pokud to stačí. Jestli se vám zdá písek moc zrnitý, použijte místo něj hrubou mouku - krupici, tak to dělám já, vždy udělám 2 vrstvy, to stačí a po řádném uschnutí pokračuji ve zdobení. Na postup lepení mouky na rámeček se podívejte na tyto obrázky:



Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení

Mám návod i na jemnou reliéfní pastu, ale ještě jsem to nezkoušela, do Herkulesu přimíchat škrob, udělat ho dostatečně hustý (podle toho, co s tím chcete dělat) a použít na "opatlání" rámečků nebo i podkladu pod ubrousek.

Ale kdo vám to vysvětlí techniku decoupage nejlépe je Monika Brýdová, která se zabývá velkým množstvím technik, o všech si můžete počíst a prohlédnout galerie na adrese www.brydova.cz
A další užitečný odkaz vede na http://tvoreniproradost.com, kde Helena velice pěkně vysvětluje hned několik technik okolo decoupage.


www.brydova.cz www.tvoreniproradost.com


Home